PSSE Bartoszyce » Aktualności

Aktualności

 


                          

 


 
 
 
Odpowiedzi na pytania w zakresie zakażeń koronawirusem SARS CoV-2 uzyskasz pod:

 

+48 222 500 115

Infolinia dla obywatela ws. kwarantanny i zdrowia

Chcesz uzyskać odpowiedź online?

Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 są dostępne pod adresem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

Masz pytania na temat koronawirusa? Wirtualny asystent odpowie na nie.


 
Serwis kąpieliskowy 10.06.2020 r.

Serwis kąpieliskowy to portal informacyjny o jakości wody w kąpieliskach w Polsce. Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września (w tych ramach czasowych trwają sezony kąpielowe dla poszczególnych kąpielisk, które są ustalane indywidualnie przez organizatorów kąpielisk).

Szczegółowe informacje o wybranych kąpieliskach znajdziecie Państwo poprzez wybór kąpieliska na mapie Polski lub poprzez wyszukiwanie kąpieliska przy pomocy wyszukiwarki kąpielisk. Po wybraniu kąpieliska wyświetli się Państwu raport zawierający dane dotyczące m.in.:

  • jakości wody,
  • infrastruktury kąpieliska,
  • warunków panujących na kąpielisku,
  • klasyfikacji i profilu kąpieliska.

Strona internetowa serwisu kapieliskowego dostępna jest pod adresem::   

https://sk.gis.gov.pl/index.php

 


Wytyczne przeciwepidemiczne    (dane aktualizowane na bieżąco) 

 

Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z innymi Ministerstwami opracowuje i opiniuje aktualne wytyczne uwzględniajace specyfikę działania różnych obszarów w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-zamieszczone-na-stronach-poszczegolnych-ministerstw-we-wspolpracy-z-gis/

Aktualizacja 07.07.2020 r.


17 maj 2020 r. – Międzynarodowy Dzień pamięci o Zmarłych na AIDS 15.05.2020 r. 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach informuje, iż Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (The International Candlelight Memorial) przypada co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. Obchody odbywają się w 115 krajach, a wolontariusze docierają do dziesiątków tysięcy osób.

                                                                                                      czytaj więcej...

 


 

Uważajmy na kleszcze. Chrońmy siebie i swoich bliskich.   11.05.2020 r. 

 

Kleszcze to jedno z najgroźniejszych dla człowieka naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Żyją one głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach oraz na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Dlatego po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

                                                                                                                         czytaj wiecej....

Informacje do pobrania

  1. Ulotka kleszcze
  2. Broszura informacyjna

 


 

Koronawirus -  żłobki i przedszkola od dnia 6 maja 2020 roku – Informacje    11.05.2020 r.

 

W związku z możliwością otwarcia od dnia 6 maja żłobków i przedszkoli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach przekazuje wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 05 maja  2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. 

                                                                                                                       czytaj wiecej...

 


Europejski tydzień szczepień 2020 r.    21.04.2020 r. 

 

W dniach 20-26 kwietnia br. w Europejskim Regionie WHO obchodzimy 15 już edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW). Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia przez całe życie. Temat przewodni tegorocznej edycji wydarzenia nawiązuje do ogłoszenia przez WHO 2020 rokiem pielęgniarki i położnej. WHO przy tej okazji podkreśla również znaczenie wykonywania szczepień w czasie pandemii COVID-19.

                                                                                             czytaj więcej......

 


Zagrożenie COVID-19 - informacja dla rolników, plantatorów  21.04.2020 r.

 

Główny Inspektor Sanitarny informuje na temat podstawowych wymagań związanych z zagrożeniem koronawirusem, kwarantanną, higieną produkcji rolnej oraz targowisk i bazarów.

 

 https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/zywnosc-zywnosc-i-woda/zagrozenie-covid-19-informacja-dla-rolnikow-plantatorow/

 


Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia   16.04.2020 r.

 

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Poniżej udostępniamy ulotkę z Ministerstwa Zdrowia przedstawiającą wskazówki nt. jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę.

                                                                            czytaj więcej....

 

 


Aktualne zasady i ograniczenia   16.04.2020 r.

 

Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Przeczytaj i stosuj.

Informacje do pobrania:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 


Rekomendacje dla zarządców targowisk, na których sprzedawana jest żywność   10.04.2020 r. 

 

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju w celu ograniczenia ryzyka zarażenia się wirusem SARS-Cov-2 zarówno przez konsumentów jak i sprzedających, zarządcy targowisk/bazarów powinni postępować zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dla targowisk i bazarów, na których sprzedawana jest żywność z dnia 25.03.2020 r., w celu zapobiegania zagrożeniu jakim jest ryzyko zakażenia COVID-19 w tych miejscach handlu. Wytyczne znajdują się pod adresem:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/targowiska-bazary-na-ktorych-sprzedawana-jest-zywnosc-zalecane-dzialania-zapobiegajace-zagrozeniu-epidemiologicznemu-covid-19-koronawirus/

                                                                                                czytaj wiecej......

 


Konkurs "Szkoła wolna od używek " został odwołany  31.03.2020 r. 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach informuje, że z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, IV edycja konkursu „Szkoła wolna od używek” została odwołana. Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz zmontowanie krótkometrażowego filmu.Dziękujemy Państwu za podjęcie działań związanych z rozpropagowaniem informacji o kolejnej edycji konkursu wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.

 


W trosce o zdrowie seniorów    23.03.2020 r.

 

 

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych   i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

                                 czytaj więcej.....

 

Informacje do pobrania:

1. Koronawirus - informacje dla seniorów

2. Ulotka - Mycie rąk.

3. Ulotka - Jak skutecznie dezynfekować ręce

 


Q&A dotyczące żywności i koronawirusa  17.03.2020 r. 

 https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/

 


 Zasady skutecznej dezynfekcji rąk  13.03.2020 r.

 


Informacja przygotowana na podstawie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego dla branży handlowej  w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem  12.03.2020 r.

 

czytaj więcej...


„Jak przetrwać sezon grypowy i nie dać się wirusom – podstawowe wskazówki, których warto przestrzegać”  28.02.2020 r. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach informuje, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą oraz jej ciężkimi powikłaniami są coroczne szczepienia. Dlatego nie zwlekaj, zaszczep się - lepiej zapobiegać niż leczyć !

czytaj więcej...

 

 

 


INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Warszawa, 24.02.2020 r.

 

                                                                        czytaj więcej.....


 

Jak korzystać ze studni oligoceńskich publicznie dostępnych    24.02.2020 r.  

 

Wody oligoceńskie czerpane z głębokości ponad 200 m chronione są przez położone powyżej warstwy nieprzepuszczalne przed przenikaniem zanieczyszczeń z powierzchni terenu. Są one wolne od zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych, wynikających z działalności człowieka i w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi bez uprzedniego uzdatniania chemicznego ani dezynfekcji. Ze względu na swoje właściwości, w tym walory smakowe, są cenione przez konsumentów.

Zachowanie cennych właściwości wód oligoceńskich podczas ich czerpania i przechowywania w warunkach domowych wymaga zachowania kilku prostych zasad. Mają one ochronić wodę przed skażeniem mikrobiologicznym, głównie bakteryjnym, zanieczyszczeniem chemicznym oraz niekorzystną zmianą smaku i zapachu wody.

                                                                                              czytaj więcej.......

Informacje do pobrania

1.  Zbiór zasad dobrej praktyki dla konsumentów korzystających z wody ze studni oligoceńskich (publicznie dostępnych)

2. Jak korzystać ze studni oligoceńskich publicznie dostępnych


 

Komunikat Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczacy postepowania na wypadek pojawienia się pacjenta zakażonego nowym koronowirusem 2019-nCoV  31.01.2020 r. 

czytaj więcej......

 


 

 INFORMACJE DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ                                        27.01.2020 r.

 

 

 

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-osob-powracajacych-z-regionu-azji-poludniowo-wschodniej/